Aranżacja wnętrz – jak zacząć?

Sophisticated and homey bedroom interior design for artistic soul

Aranżacja wnętrz ma swoją długą historię. Od zawsze człowiek próbował z większym lub mniejszym powodzeniem uporządkować wokół siebie chaos bytowania. Aranżacja przestrzeni w domu zaczyna się zwykle od takiego ustawienia sprzętów, by nie stały na ścieżkach komunikacyjnych. Dopiero potem następuje kolejny etap, czyli ustawianie ich w blokach po obu stronach linii przejścia. A na koniec detale, które z indywidualnego punktu widzenia pełnią funkcję stricte zdobiącą.

Od czego zacząć aranżację wnętrz?

Urządzanie wnętrza mieszkania czy domu zawsze należy zacząć od projektu i zestawienia celów, jakie chcemy osiągnąć. Przede wszystkim należy poszczególnym pomieszczeniom, albo częściom pomieszczenia przypisać określone funkcje i określić wymagania. Dzięki temu ułatwiamy sobie znacząco zakupy mebli i dodatków.

Planując aranżację wnętrz warto również wyraźnie podzielić dom czy mieszkanie na dwie strefy: otwartą dla gości i prywatną. Gdy każdy z domowników otrzyma już swoją część powierzchni do użytku prywatnego wówczas łatwiej jest wydzielić i zadbać o część wspólną i gościnną.

Aranżacja wnętrz to też eliminacja

Wspaniale jest, gdy nie musimy walczyć o każdy centymetr wolnej przestrzeni w domu czy mieszkaniu. Najczęściej jednak podstawowym celem projektowania jest uzyskanie efektu optycznego powiększenia pomieszczeń. Najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest eliminacja wszystkich zbędnych mebli i przedmiotów oraz zamiana ich na mniejsze. Bardzo częstym błędem powielanym podczas zakupów mebli jest wybór największej w sklepie tapicerki, ponieważ “tak wygodnie na niej się siedzi”. Po przywiezieniu do domu okazuje się, że sofa i fotel zajęły całą przestrzeń życiową. Zawsze trzeba pamiętać, że w wielkogabarytowym salonie meblowym każdy mebel ma świetne proporcje, które radykalnie się zmieniają po dotarciu do domu.

Dzienne światło wnosi życie

Projektując przestrzeń kolejnych pomieszczeń trzeba pamiętać, że szalenie istotnym czynnikiem jest światło dzienne i słońce. To ono wnosi energię do naszego życia i sprawia, że każde pomieszczenie nabiera uroku. Dlatego aranżacja wnętrz skupia się na maksymalnym wykorzystaniu cech dziennego światła w konkretnej przestrzeni mieszkania czy domu. Warto zminimalizować wszelkie okienne zasłony czy firany tylko do stopnia zapewniającego intymność ,tak by okna w dzień przepuszczały jak największą ilość światła.

Oczywiście śledząc ilustracje zamieszczane w periodykach architektonicznych zachwycamy się często pięknie upiętymi zasłonami wnoszącymi mnóstwo koloru do wnętrza. Zawsze jednak należy dobrze przemyśleć przenoszenie cudzych projektów do własnego mieszkania.

Kolorystyka wnętrz

Ważną częścią aranżacji wnętrz jest kolorystyka ścian każdego pomieszczenia. To ona bowiem wpływa na nasze samopoczucie i komfort pobytu. Kolor ścian to nośnik wielu funkcji. Może optycznie powiększyć mieszkanie, ale może też go zmniejszyć, może obniżyć zbyt wysoki sufit a może sprawić, że ściany nabiorą lekkości. Dobrym sposobem na przekonanie się o trafności wyboru jest wykonanie próbki farby na ścianie a dopiero potem podjęcie decyzji.

Be the first to comment on "Aranżacja wnętrz – jak zacząć?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*