Sztuka komponowania wnętrz

Old-school living room interior design with grey walls and wooden furniture

Sztuka komponowania wnętrz.

Od czego zacząć? A może usiąść i przemyśleć?

Masz nowe mieszkanie lub chcesz zrobić remont starego domu? Zastanawiasz się od którego miejsca rozpocząć. Czy może od korytarza, a może od łazienki? A może od miejsca głównego, czyli salonu? Najważniejszą rzeczą, a przed wszystkim tą od której powinieneś zacząć to całkowity koncept mieszkania. Jest to ogólny pomysł na mieszkanie. Czy ma być klimatyczne, w przytulnych kolorach, a może funkcjonalne i przejrzyste? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć. Ważne jest również całe tło na mieszkanie/dom. Czyli, gdzie mieszkasz i na co możesz sobie pozwolić. Jeśli mieszkasz w Gdańsku, czy w Gdyni możesz wpleść morze do dodatków mieszkania, czyli muszle, rybne ozdoby lub akcent kolorystyczny. Jeśli mieszkasz blisko lasu, świetnie sprawdzą się tworzywa drewniane, naturalne, które idealnie wkomponują się w charakter domu.

Kto wykona projekt? Czyli sztuka kompromisu.

Jeśli już zastanowiłeś/aś się na głównym pomysłem na mieszkanie to czas na wybór osoby, która przejmie „pałeczkę”. Czyli kto wykona całkowity projekt mieszkania. Z pozoru wydaje się to proste, ale niestety to tylko pozory. Przecież masz zadecydować, kto tak naprawdę Cię zrozumie i spełni Twoje oczekiwania. Osoby, które mają wiele wolnego czasu może pozwolić sobie na to, aby samemu zająć się projektem. Bo przecież, nikt nie zrozumie Cię dokładniej niż Ty sam – to chyba logiczne. Jest to też pewna trudność, bo trzeba zapoznać się z wyposażeniem sklepów, co mają do zaoferowania. Konieczne jest też zapoznać się z ich cennikiem oraz jakością produktów.  Trzeba również dokładnie wymierzyć mieszkanie, wiedzieć jakiej wielkości powinny być meble oraz co do siebie będzie pasować. Jeśli nie mamy z tyle wolnego czasy, by sporządzić samodzielnie plan na mieszkanie czy dom możemy zwrócić się do odpowiedniej firmy, która wykona dla nas cały projekt i zajmie się wykonaniem. Nad tym również trzeb się dobrze zastanowić, gdyż zalezienie odpowiedniego architekta wnętrz nie jest paradoksalnie takie proste. Na rynku, jest wiele firm, które oferują swój asortyment, niestety ich reklamy nie są zawsze tak dobre, jakbyśmy oczekiwali. Odpowiedni projektant powinien przeprowadzić z nami dokładny wywiad, wyczuć nas i o co dokładnie nam chodzi. Powinien doradzić, ale też musi umieć iść na kompromis, jeśli np. uprzemy się na jakiś obraz, który nie koniecznie będzie pasował do naszego wnętrza.  Ważne jest też, by być przygotowanym finansowo. I jeśli mamy na remont mieszkania przeznaczoną odpowiednią kwotę, której nie chcemy przekroczyć powinniśmy powiedzieć o tym już na samym początku naszemu pomocnikowi. Firma, która się podejmie całkowitej aranżacji musi być jak przyjaciel, który nie tylko wysłucha, ale i zrozumie oraz będzie służyć odpowiednią radą.

Umiejętność łączenia.

Gdy mamy już całkowity plan na nasze przysłowiowe cztery ściany powinniśmy zdać sobie sprawę na co możemy sobie pozwolić. Jeśli nasze loku jest małe, to niestety mocnych kolorów na próżno szukać w sklepach z farbami. Zaś jeśli zależy nam na funkcjonalności to raczej żaden architekt nie zgodzi się na ciężkie dębowe meble. Ale są takie rzeczy, które śmiało możemy ze sobą łączyć. Podam na swoim przykładzie. Mieszkam w Gdyni i mam mały pokój, ale na jednej ze ścian mam tapetę w paski biało, błękitne oraz… granatowe. Wygląda to genialnie, a jednocześnie nie przytłacza mojego pokoiku. Można również zabawić się dodatkami złota i bieli w połączeniu z drewnem lub imitującymi żywe drewno. Najważniejsze jest to by nie bać się delikatnych połączeń rzeczy, które na ogół wydają się przeciwieństwem. Jednocześnie miejmy na uwadze, że co za dużo to nie zdrowo. Dlatego zachowajmy otwarty umysł. Nie idźmy twardo za trendami, a wyczujmy w czym jest nam najprzyjemniej.

Podsumowująca, aranżacja wnętrz to sztuka, z która prędzej czy później przyjdzie się nam zmierzyć. Wiedzmy, że nie możemy iść głupio za naszymi wyobrażeniami sennymi, tylko konkretnie i twardo stawić czoła wyzwaniom. Spójrzmy chłodno na nasze mieszkanie czy dom. Podejmijmy trzy konkretne odpowiedzi na najtrudniejsze, a jednocześnie najważniejsze pytania i idźmy za tym. Konsekwentnie, a co najważniejsze: nie bójmy się niczego.

Be the first to comment on "Sztuka komponowania wnętrz"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*